Granit to głębinowa kwaśna skała zbudowana z minerałów takich, jak kwarc, skaleń potasowy, plagioklaz i biotyt. Charakteryzuje się jawnokrystaliczną budową, której zawdzięcza swój oryginalny deseń. Ze względu na bardzo dobre właściwości fizyczno-chemiczne – powierzchnie granitowe odznaczają się wysoką twardością oraz niewielką absorbcją wody, dzięki czemu bardzo dobrze znoszą różnice temperatur i nie korodują – granit jest jednym z najpopularniejszych kamieni naturalnych na polskich cmentarzach.

Drugim czynnikiem decydującym o popularności granitu w kamieniarstwie jest fakt, iż jest to kamień niewymagający. Żeby odpowiednio dbać o nagrobek z granitu nie trzeba korzystać z żadnych wyszukanych narzędzi, ani środków czyszczących. Przeciwnie, nagrobki z granitu najlepiej czyścić przy pomocy miękkiej szmatki oraz czystej wody. W trosce o gładką powierzchnię kamienia, mycie nagrobka najlepiej rozpocząć od oczyszczenia z kurzu. W tym celu wystarczy użyć miękką szmatkę. Oczyszczony z kurzu nagrobek można spłukać czystą wodą, a w przypadku wystąpienia bardziej uporczywych zanieczyszczeń wodą z delikatnym środkiem czyszczącym – płynem do naczyń lub szamponem do włosów.

Dbając o nagrobek z granitu należy unikać szorowania ostrymi szczotkami typu druciak oraz wszelkimi innymi narzędziami, które mogą spowodować mechaniczne uszkodzenie powierzchni kamienia. Granitowych nagrobków nie należy również myć przy użyciu silnych detergentów. Zabronione są także wszelkie formy pastowania. Pasty, w szczególności rżące mają negatywny wpływ na granit, dlatego podczas czyszczenia oraz polerowania metalowych liter trzeba szczególnie uważać.

Warto również pamiętać o tym, żeby nagrobków z granitu nie próbować naprawiać na własną rękę. W przypadku wszelkich uszkodzeń wymagających zeszlifowania kamienia warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego kamieniarza. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że uszkodzona powierzchnia została odpowiednio zabezpieczona i nie będzie powodowała dalszej degradacji nagrobka.